YENİ

Pozitif Psikoloji alanının kavramlarından biri olan “Minnetkarlık Görevi”

Son yıllarda yapılan sosyal beyin araştırmalarının ortaya çıkmasına katkıda bulunduğu Pozitif Psikoloji alanının kavramlarından biri olan “Minnetkarlık Görevi”nden söz etmek istiyorum. Bu kavramla ilgili şöyle bir tespit var: “

Hayatınızda birinin size yaptığı olumlu katkılar konusunda ne kadar az minnetkarlık duyuyorsanız o kadar mutsuzsunuz demektir.” Minnetkarlık görevini yerine getirmenin mutluluğunuzla ilişkisini merak ediyorsanız önce bu konuyla ilgili olarak uygun bulduğunuz kişiye minnetkarlığınızı belirten açık ve net ifadelerle yaklaşık 300 kelimelik bir takdirname yazacaksınız.

Bu yazıda onun sizin için neler yaptığını, hayatınızla ilgili hangi olumlu katkılarda bulunduğunu anlatacaksınız. Sonra onu arayıp “Ziyaretinize gelmek istiyorum” diyeceksiniz. Size “neden” diye sorduğunda “ Bunu telefonda anlatmak istemiyorum, sürpriz olacak” diyeceksiniz. Sonra ona gidip, karşısına oturduktan sonra onun hakkında yazdıklarınızı yüzüne karşı okuyacaksınız.” 
Buna benzer davranışlar gösterenlerle ilgili araştırmalar gösteriyor ki, minnetkarlık ve vefa duygularını ifade edenler daha az depresyon tanısı alıyor ve daha mutlu oluyor.

Yorum Yapılmamış

Sağ Beyin-Sol Beyin Testi
2017-07-04 09:14:02 İnternette çok sayıda sağ beyin-sol...
Beyin ne organıdır?
2017-04-17 11:58:25 Beyin ona sahip olan bütün...
Beynin girintili-çıkıntılı yüzey yapısının bir anlamı var mıdır?
2017-04-17 13:15:12 Beyinlerde gördüğümüz girintili-çıkıntılı yüzey yapısının...
OTİZM VE BEYİN-1-
2017-05-30 08:56:14 İşte ortada kalmış konulardan biri...